Wycofanie z używania środka trwałego a amortyzacja
W momencie wycofania środka trwałego wykorzystywanego na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, traci on cechy środka trwałego, a podatnik przestaje być uprawniony do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od tego składnika majątku.
Tak stwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 15 września 2023 r. (0111-KDIB1-1.4010.375.2023. 1.RH).
Spółka w ramach działalności w zakresie wynajmu samochodów i zarządzania flotą ujmuje jako środki trwałe samochody osobowe. Wprowadzone do ewidencji środków trwałych samochody osobowe są wykorzystywane przez spółkę do momentu wycofania ich z floty oferowanej klientom do wynajmu, co skutkuje zaprzestaniem wynajmowania określonego samochodu oraz odstawieniem na plac parkingowy prowadzony przez zewnętrznego operatora logistycznego działającego na zlecenie spółki lub na jej parking. Samochód osobowy po wycofaniu z używania pozostaje na parkingu przez pewien okres czasu, oczekuje na sprzedaż, nie generuje już przychodu i nie jest przez spółkę wykorzystywany w jej działalności gospodarczej.
Wątpliwość spółki dotyczyła prawidłowego rozumienia, że nie jest ona uprawniona do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od samochodów osobowych po wycofaniu ich z działalności....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta